Evden Çalışmanın İyi ve Kötü Yanları

Evden çalışmanın iyi ve köyü yanları neler? Bugün sizlere bu konudan bahsetmek istiyorum. Yaşantımı mümkün olan en iyi şekilde devam ettirebilmek adına pek çok farklı yerde farklı şekillerde çalıştım. Her işte çalışmanın elbette ayrı bir zorunluluğu vardır. Ancak bu zorunluluk işinizi ne kadar sevdiğiniz, çalışma arkadaşlarınızı ne kadar sevdiğiniz ya da çalışma saatlerinize ne kadar sadık kalabildiğiniz ile doğru endekslidir. Mesela çalışma arkadaşlarınız pek de size uygun değil ise, işiniz sırasında sürekli rencide ediliyorsanız bu durum sizin için pek de hoş olmayacaktır. Ya da yapmış olduğunuz işin, almış olduğunuz maaştan çok daha fazla olduğunu düşünüyorsanız yine bu da yaşam kalitenizi düşüren bir etken olacaktır. Gelelim evden çalışmanın iyi ve kötü yanlarına.

Öncelikle evden çalışan kişilerin çok büyük bir bölümünün kendine ait bir işi olduğunu ya da takım arkadaşlarıyla birlikte çalıştığını söyleyebiliriz. Yani tutup da bir muhasebeci, bir öğretmen, bir doktor mesleklerini evden işleri gereği devam ettiremezler. Bağlı oldukları devlet dairesi ya da özel daire aracılığıyla hizmet sunabilmektedir. Bu, bu kişilerin sunmuş olduğu mesleklerin bir gerekliliğidir. Evden özel olarak çalışmak genellikle bir tercih meselesidir. Peki evden çalışmanın iyi ve kötü yanları neler?

Evden Çalışmanın İyi (Olumlu) Yanları

Genellikle kalkma ve yatma saatleri size bağlıdır. Yani ortalama olarak günlük 6 saat çalıştığınızı düşünecek olursak bu saati istediğiniz zaman aralığına istediğiniz şekilde denk getirebilirsiniz. İstediğiniz zaman duraklayabilir, istediğiniz zaman devam edebilirsiniz. Dilediğiniz an arabanıza binip seyahat edebilir, bir deniz kenarına, kafeye ya da piknik alanına gidebilirsiniz. En önemlisi ailenizle istediğiniz an vakit geçirebilirsiniz. Tüm bu faktörler evden çalışmanın iyi yanları arasındadır. Herhangi bir kişinin emri altında olmadan, rencide edilmeden, özgür bir şekilde kahvenizi, çayınızı, dilediğiniz içeceğinizi yudumlayabilirsiniz. Tasvip etmesem de, sigara içiyorsanız sigaranızı dahi çalışma esnasında yakabilirsiniz.

Evden Çalışmanın Kötü (Olumsuz) Yanları 

Evden çalışmanın olumlu yanları olduğu gibi olumsuz bazı yanları da vardır. Eğer evli iseniz ve çocuğunuz varsa, çocuğunuz sürekli sizden ilgi bekleyebilir. Bu ilgi işe odaklanmanızı kısıtlayabilir. Ya da ev içerisinde dikkatinizi dağıtabilecek pek çok farklı obje olabilir. Örneğin bir oyun konsoluna daldığınızda yapmanız gereken işleri aksatabilirsiniz. Veya evinize herhangi bir misafir geldiğinde dikkatiniz dağılabilir. Aslında evden çalışmanın olumlu yanlarına baktığımızda bu olumsuz yanları pek çok kişi haklı olarak umursamamaktadır. Evden çalışarak para kazanan on binlerce kişi vardır.  Önemli olan hayatınızda nasıl mutlu olabileceğinizi en iyi şekilde düşünmek ve buna göre iyi bir karar verebilmekten geçmektedir. Her şey iyi bir kazanç değildir. Ya da bazen her şey kazanç da değildir. Önemli olan sevilen bir iş ile tatmin edilen  ya da tatmin edilenden daha fazla kazanca ulaşabilmektir. Evden çalışmanın iyi ve kötü yanları ile ilgili yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Evden Çalışmanın İyi ve Kötü Yanları” için bir yorum

  1. Evden özel olarak çalışmak genellikle bir tercih meselesidir. Ve hal böyle olunca farklı bir yaşam felsefesi ortaya çıkıyor. 🙂 Muhtemelen bir çok insanın isteğidir evden çalışmak. Paylaşım için teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir