Kilit taşı nedir nerede kullanılır

Kilit taşı nedir nerede kullanılır? Sizler için bu sorunun cevabını yanıtlamak adına buradayız. Kilit taşı geçmişi oldukça eskiye dayanmaktadır. Görünümü oldukça hoş olan yeni yollar yapılmasına imkan sunan bu taşlar, pek çok belediye tarafından da tercih edilmektedir. Özellikle ilçe merkezlerinde ya da ara sokaklarda tercih edilen ve görünüm açısından oldukça hoş bir yapıya sahip bu taşlar, pek çok avantajı da beraberinde getirmektedir. Sadece yollarda değil, kaldırım döşemelerinde de bu taşlar sergilenir. Sadece bir bölgeye ya da o ile ait değil, Türkiye’nin her yerinde kaldırım ve araçlar için ayrılmış yollarda bu uygulamaları görmek mümkün olabilmektedir.

Kilit taşı ustaları

Kilit taşı döşemesi yapan ve bu iş ile uğraşan ustalar, kilit taşı ustaları olarak adlandırılmaktadır. Bu ustalar, taşın zemine nasıl ve ne şekilde yerleştirileceğini pratik olarak bilmektedir. Ve buna yönelik uygulama yaparak, görünüm açısından tabir-i caizse kusursuz bir yapı oluşturmaktadır. Burada ustanın işine vermiş olduğu özen de elbette bir hayli önemli kriterdir. Bu alanda hizmet almak istediğinizde taşın kalitesi ile birlikte ustanın size sunacağı hizmeti de göz önünde bulundurmanız, sizin için daha iyi olacaktır. Zaten genel olarak güvenilir firmalar, işini iyi yapan ustalar ile anlaşmalı olacak çalışmaktadır.

Kilit taşı nerede kullanılır?

Kilit taşının en çok kullanıldığı alanlar kaldırımlar, yayalar için yapılmış yollar, arabalar için yapılmış yollardır. Yeni yapılmış ya da eski binaların bahçeleri, ev önleri, halı saha kenarları, iş merkezlerinin bahçeleri gibi pek çok farklı alan için de uygulama yapılabilmektedir. Pek çok belediye bu yöntemi kullanarak yeni yollar, kaldırımlar inşa edilmesini sağlamaktadır. Bu taşın kullanımı sonrasında ortaya gerçekten de güzel bir görünüm çıkmaktadır.

Kilit taşı örneği bir diğer adıyla aşık taşı

Üst kısımda görmüş olduğunuz görsel, en çok kullanılan kilit taşlarından bir tanesidir. Ve bu, bir diğer adıyla aşık taşı olarak da adlandırılmaktadır. Bu tipler, iç tarafları basık, uçlara doğru ise genişlemektedir. Bu tip taşların en çok görülebileceği renk tipleri ise gri ve bununla birlikte kırmızıdır. Çünkü görsel açıdan döşenilen ortalama en çok bu renkler yakışmaktadır. Kırmızı renk genellikle başlı başına döşenmez. Grinin arasına eklenebilir ve bu şekilde daha güzel görünüm elde edilmektedir. Bu ekleme elbette gelişi güzel bir şekilde yapılmaz. Çünkü bu durumda hoş olmayan bir görünüm olabilir. Bunun yerine ustalar taşları, şık bir şekilde, belirli bir düzen doğrultusunda yerleştirmektedir.

Kilit taşı nereden alınır?

Ankara, İstanbul gibi illerimizde bu firmaların sayısı çok fazla olsa da, daha küçük illerimizde sadece bir ya da bir kaç adet kilit taşı firması olabilir. İnternet üzerinden basit bir şekilde arama yaptığınızda zaten size en yakın sonuçlar arama motorlarında listeli bir halde görülebilir. Firmaya ait bilgiler ve uygulanabilecek hizmetler de detaylı olarak firma sitesinde bulunur. Kilit taşı fiyatları ise sizin satın almak istediğiniz toplam adet fiyatına göre değişebilir. Genelikle firmalar toplu alımlarda bir nebze olsun indirim uygulayabilir.

Her kentin bir tarihi olduğu için, özellikle ara sokakların doğasının bozulmaması için de bu taşların iyi bir şekilde uygulanması oldukça önemlidir. Elbette asfalt yol seçenekleri de tercih edilebilir. Fakat taş ile yapılan uygulamalarda bulunulan ortam en iyi şekilde modernize edilmiş olunur. Bu da o ortamın gerek yoluna, gerek kaldırımlarına, gerekse genel görünümüne ayrı bir hava katacaktır. Zaten bu uygulamaların yoğun bir şekilde kullanılmasının en önemli sebebi de bu kriterlerdir. Elbette bu taşların sağlamlığı ve uzun ömürlü oluşu da kriterler arasında sayılabilir.

Firma seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar

Bahçenizin, binanınızın, yol ya da kaldırımların döşenmesi için taşların TSE belgesine sahip olması oldukça önemlidir. Bu belgeye sahip olmayan, eksik malzemeyle üretilen, üretim esnasında dikkat edilmeyen taşlar zamanla çökme yapılabilir. Bu da ortamda çeşitli bazı sorunları beraberinde getirmekle birlikte, sizin iyi niyetinizin suistimal olduğunun bir göstergesidir.Bu yüzden mevcut ürünlerin bu belgeye sahip olup olmadığını önceden çalışmak istediğiniz firmaya sormanız, sizin yararınıza olacaktır.

Kilit taşı nedir nerede kullanılır sorusu pek çok vatandaşımız tarafından yoğun bir şekilde sorulmaktadır. Çünkü bu taş, hem dayanıklı hem de bu taş ile yapılan yollar oldukça sağlam olmaktadır. Bu sebepten dolayı bu konunun üzerinde durmak istedik. Sizin için kilit taşı nedir nerede kullanılır sorunuzu en iyi şekilde cevapladığımızı düşünüyoruz.

Kilit taşı nedir nerede kullanılır” için 3 yorum

  1. Kilit taşıyla ilgili açıklamalar ararken sitenizi gördüm. Açıklamalarınız çok mantıklı. Bende pek çok yerde bu uygulamaların yapıldığını görmüştüm ama mesela bu taşın bir diğer adının aşık taşı olduğunu ilk defa burda gördüm. Sayenizde yeni bir şey öğrendim

  2. Çok güzel bir yazı olmuş. Kilit taşıyla ilgili anlatılması gereken ne varsa yazmışsınız açıkcası. Bayağı beğendim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir